baner

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Siennowie

„Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój”( Ef 4,3)

Drodzy Diecezjanie!

Dzieje naszego Kościoła, a także naszej Ojczyzny, obfitują w niezwykłe wydarzenia. Wśród nich są krzepiące i podnoszące ducha, takie jak odzyskanie niepodległości w 1918 r., czy wybór naszego Rodaka na Stolicę św. Piotra. W perspektywie bieżącego roku wspominamy „cud nad Wisłą”, wyrażając przekonanie o niezwykłej interwencji Bożej w dzieje naszej Ojczyzny. Wśród wielu refleksji i spostrzeżeń czynionych przy okazji podniosłych, ale niekiedy także tragicznych wydarzeń, pojawia się myśl o jednoczeniu się mieszkańców naszej Ojczyzny w ważnych i trudnych chwilach dziejowych. Z kolei bólem napełnia nas myśl o niewykorzystanych okazjach, które mogły w historii zaowocować powodzeniem, gdybyśmy tylko potrafili zjednoczyć nasze myśli i działania. Nie czas na dokładną analizę wydarzeń z naszej bogatej historii. Warto jednak, mając w świadomości zasady „w jedności siła” oraz „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”, popatrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, naznaczoną trwającą pandemią.

18 maja 2020 r. upłynie 100 lat od  dnia, kiedy w Wadowicach przy ulicy Kościelnej 7 przyszedł na świat Karol Wojtyła, który 16 października 1978 został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II.

 

            Jan Paweł II zniwelował większość barier, przyjmując postawę papieża bliskiego wszystkim ludziom, papieża-apostoła. Chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. W roku 1985, zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Odtąd co roku międzynarodowe spotkania młodych, organizowanego w różnych miejscach świata (np. w 1991 r. w Częstochowie, a w 2016 r. – w Krakowie).

Nawiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce dla parafian z Siennowa jest  potrzebne jak chleb. Tak było od zawsze. Koło Gospodyń w Siennowie wystąpiło z inicjatywą, aby ustalić dla naszej parafii zwyczaj wspólnego pielgrzymowania do Jodłówki. Ustalono dzień 1 maja. Pierwsza piesza pielgrzymka parafialna do Pani Jodłowieckiej odbyła się w roku 2006  w pierwszy dniu maja. I tak już zostało.

Siennów, Wielkanoc 2020

 

„Zmartwychwstał już Chrystus, Pan nasz i nadzieja…”

W tym trudnym dla nas czasie próby, doświadczenia, cierpienia i śmierci, panującej pandemii, śpieszę oznajmić radosną nowinę, że Chrystus - Pan nasz i nadzieja - pokonał zło, grzech i szatana, zwyciężył śmierć - zmartwychwstał.

Życzę odkrycia jeszcze raz, że Ewangelia nie jest historią i przeszłością, lecz pełnym mocy i mądrości doświadczeniem zmieniającym nasze „dziś” i „tutaj”. Życzę spotkania ze Zmartwychwstałym, tzn. Żyjącym Panem, oraz zachwytu nad tyloma sposobami i „miejscami” Jego obecności: w Słowie i w sakramentach, w Kościele i w drugim człowieku - szczególnie w ubogim i potrzebującym, a także mediach.